Resultater JGP Brønshøj
af Jacob Carstensen     2/2-2019

KSU Junior Grand Prix i Brønshøj 2. februar 2019

 

Fotos kan ses på https://www.facebook.com/skakksu/

 

Gruppe B (B-C+D 18 deltagere 6 runder):

1-2 65 3 Chafik Ghilassi, Brønshøj

1-2 65 3 Jonathan Hansen, Brønshøj

 

Gruppe C (B-C+D 18 deltagere 6 runder):

1 70 4½ Paulius Meskenas, Køge

 

Gruppe D (B+C+D 18 deltagere 6 runder):

1-3 60 4½ William Pihl, Odysseus

1-3 60 4½ Noah Krug Wahlgreen, BMS

1-3 60 4½ Daniel Tuk Hartsø Jarlskov, Nørrebro

4-5 42 4 Laurits Bønsvig Wehding, Amager

4-5 42 4 Anton Bønsvig Wehding, Amager

6-10 28 3 Magni Cederholm, Hillerød

6-10 28 3 Marcus Holmberg, Amager

6-10 28 3 Laura Rasmussen, Udenfor KSU (Ishøj)

6-10 28 3 Thore Creve-Fræmohs, Skak for Sjov

6-10 28 3 Oskar Veiergang, Udenfor KSU

11-12 20 2 Ferdinand Haug, Skak for Sjov

11-12 20 2 Maja Ory-Hvid, Udenfor KSU (Ishøj)

13-15 20 1 Alfred Greisen, Udenfor KSU (Skak for Sjov)

13-15 20 1 Hjalte Knudsen, Udenfor KSU (Ishøj)

13-15 20 1 Sara Sevda Kizilkaya, Brønshøj

 

Gruppe E (14 deltagere 6 runder):

1 70 6 Jeppe Hald Falkesgaard, Brønshøj

2-3 55 4½ Zeeshan Kustagi, BMS

2-3 55 4½ Asbjørn Vesterkær Slavensky, Skak for Sjov

4 45 4 Ole Zeuthen, Skak for Sjov

5-9 32 3 Milo Nybro Fröjd, Øbro

5-9 32 3 William Grønn Jensen, Køge

5-9 32 3 Vaidas Meskenas, Køge

5-9 32 3 Tunav Chand Penki, Nørrebro

5-9 32 3 Bertram Wester, Køge

10 22 2½ Jonas Herborn, Udenfor KSU (Ishøj)

11-12 20 2 Isak Babi Brintlev, Køge

11-12 20 2 Aske Roland Riisgaard, Skak for Sjov

13 20 1 Sebastian Sehested, Udenfor KSU

14 20 ½ Emma Ory-Hvid, Udenfor KSU (Ishøj)

 

Gruppe F (16 deltagere 7 runder):

1 70 6 Peter Vedel, Brønshøj

2 60 5½ Jonas Mølgaard Botting, Udenfor KSU

3 50 5 Johanna Greisen, Udenfor KSU (Skak for Sjov)

4-8 36 4 Thor Hoffmann, Amager

4-8 36 4 Mallie Stage-Steffensen, BMS

4-8 36 4 Charlie Birch Bohr, Brønshøj

4-8 36 4 August Jalving, Udenfor KSU (Skak for Sjov)

4-8 36 4 Anker Müller, Udenfor KSU (Skak for Sjov)

9 25 3½ Sarah Sima Derlich, Nørrebro

10-13 21 3 Oscar Bogers-Jacobsen, Brønshøj

10-13 21 3 Johannes Smedegaard Nielsen, Amager

10-13 21 3 Frida Bjerregaard Hagen, Udenfor KSU

10-13 21 3 Thea Herborn, Udenfor KSU (Ishøj)

14 20 2½ Daniel Sandholm Aaes, BMS

15 20 1 Bastian Rynkjøb, Udenfor KSU

16 20 ½ Kalle Wester, Udenfor KSU

 

Det åbne Juniorkøbenhavnsmesterskab 2018
af Sigfred Haubro     3/12-2018

F-gruppen:
1. Peter Vedel  5 point
2. Daniel Sandholm Aaes 3½ point
3. Thea Herbom 3 point
4. Jay Vadera 2 point
5. Sarah Derlich 1½ point
6. Frida B. Hagen  :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-gruppen:
1. Andreas Maleeva Hansen 6½ point
2. Jeppe Hald Falkesgaard 5½ point
3. Zeeshan Kustagi 4½ point
3. Asbjørn Slavensky 4½ point
5. Ole Zeuthen 4 point
5. Alex Hanuscheck 4 point
7. Aske Riisgaard 3½ point
7. Bertram Wester 3½ point
7. Gustav Biel 3½ point
10. Christian Derlich 3 point
10. Vaidas Meskenas 3 point
12 Jonas Herbom 2 point
13. Emma Ory-Hviid 1½ point
14. Bai-Yo Jaworski :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D-gruppen:
1. Lukas Iskos 5½ point
2. Noah Krug Wahlgreen 5 point
2. William Østergaard-Nielsen 5 point
4. Johannes Frank 4½ point
4. Karl-Emil NIelsen-Refs 4½ point
6. Robert Gramkow Sveistrup 4 point
6. Daniel Tuk Hjarlskov 4 point
8. Konrad Volder 3½ point
8. Thore Creve-Fræmohs 3½ point
8. Anton Wehding Bønsvig 3½ point
8. Laurits Wehding Bønsvig 3½ point
8. Daniel Maleeva Hansen 3½ point
8. William Pihl 3½ point
8. Lai Yuan 3½ point
15. Joleen Aso 2 point
16. Maja Ory-Hviid 1½ point
16. Martin Weider 1½ point
18. Hjalte Knudsen 1 point

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C-gruppen:
1. Paulius Meskenas 7 point
2. Oscar Koch-Müller 5 point
2. Casper Liu 5 point
2. Ingrid Elmer Nielsen-Refs 5 point
5. Nienke van den Brink 4 point
6. Jens-Corneliu Hansen 3 point
6. Omar Azzouzi 3 point
8. Durlar Sharma 2 point
9. Alexander Nielsen 1 point

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B-gruppen:
1. Donald Brinch 5 point

A-gruppen:
1. Victor Koch-Müller 5 point
2. Anders Christmann 1 point
2. Anders Vile 1 point 

 

Københavnsmesterskabet i lynskak 2018
af Jacob Carstensen     24/11-2018

36 deltagere spillede fredag 23. november om Københavnsmesterskabet i lynskak 2018. Efter 10 runder endte IM Jacob Carstensen for 3. år i træk øverst i tabellen, denne gang med 9 point. Jan Mose Nielsen kom lige efter med 8 point. Jan tabte tidligt til den græske sensation Papathanasiou med 1501 i elo, men vandt til gengæld senere over Jacob Carstensen.

Turneringen blev livedækket på 8 brætter: http://www.liveskak.dk/2018/k41/

Tak til arrangørerne fra K41: Frank, Mie, Thomas og Peter.

Slutstillingen:

 

Tobias Rostgaard Københavnsmester 2018
af Jacob Carstensen     12/11-2018

Favoritten FM Tobias Rostgaard vandt Københavnsmesterskabet 2018 i Taastrup. Det blev dog særdeles tæt løb, da FM Viktor Haarmark Nielsen og Tobias begge endte på 3 point. Reglementet foreskriver "indbyrdes opgør" ved ligestilling om titlen, og med sejren over Viktor i 4. runde, så løb Tobias altså med titlen som Københavnsmester.

Den store underdog WFM Marie Frank-Nielsen havde stor indflydelse på slutstillingen. Hun tog nemlig point fra både IM Martin Haubro og FM Nikolai Skousen, som ellers begge med sejr, ville være rendt med titlen.

Tak til de gode arrangører fra Taastrup!

Resultater og partier

Fotos på https://www.facebook.com/skakksu

 

Venstre: Nr. 2, FM Viktor Haarmark Nielsen

I midten: FM Tobias Rostgaard

Højre: delt nr. 3, IM Martin Haubro

 

 

 

 

 

 

Københavnsmesterskabet 2018 var det første år med kvalifikationsturneringer fulgt at en alle mod alle-finale. Konceptet gentages ved Københavnmesterskabet 2019, som allerede har haft sin første kvalifikationsturnering: læs mere her: Københavnsmesterskabet 2019

 

Københavnsmesterskabet 2018
af Jacob Carstensen     4/11-2018

Finalen om Københavnsmesterskabet 2018 bliver afviklet i Taastrup 9. - 11. november sideløbende med Quick EMT

Finalen spilles alle mod alle over 5 runder: Reglement

De 6 deltagere:

Kvalificerede spillere:
FM Viktor Haarmark Nielsen, Øbro (Brønshøj Lang Weekend)
IM Martin Haubro, BMS (Copenhagen Chess Challenge)
FM Tobias Rostgaard, BMS (K41 Weekend VII)
Wildcards:
FM Nikolai Skousen, Brønshøj (delt 2. plads i Brønshøj Lang Weekend)
WFM Marie Frank-Nielsen, Amager (Bedste KSUer i Amager Open 2017)
Michael Vesterli, BMS (delt 3. plads i Copenhagen Chess Challenge)

LIVE

Chat

Resultater

 

IM Martin Haubro til venstre

 

Holdturnering program
af Jacob Carstensen     28/9-2018

Sæsonens program for KSUs holdturnering er fastlagt. Enkelte kampe kan dog blive ændret ved overenskomst mellem klubberne.

http://holdskak.skak.dk/TeamTour/Index/42

 

Overblik juniorskak
af Jacob Carstensen     23/9-2018

Oversigt over datoer med juniorskak:

Holdturneringen (u/1600), Juniorrække Sjælland, spilles på Tapeten, 17. november 2018, 19. januar 2019 og 2. marts 2019

Elitetræning (+1600) på Tapeten: 17. november 2018, 19. januar 2019 og 2. marts 2019

Junior Københavnsmesterskabet: 1. december 2018

JGP-turneringer (flere datoer kommer snarest):

Amager: 26. januar 2019

Brønshøj: 2. februar 2019

Søborg, Odysseus: 24. marts 2019

 

 

KSU delegeretmødet 2018
af Jacob Carstensen     3/9-2018

KSU delegeretmødet 2018 bliver afholdt fredag d. 21/9 hos K41 kl. 19.30  (Mellemtoftevej 11, 2500 Valby )  

Regnskabet kan findes her

Dagsorden:

  1. Valg af dirigent
  2. Valg af referent
  3. Godkendelse af formandens beretning
  4. Godkendelse af årsregnskab for det forudgående regnskabsår
  5. Fremlæggelse af budget for det kommende regnskabsår
  6. Indkomne forslag
  7. Fastsættelse af kontingent til KSU
  8. Valg af formand
  9. Valg af kasserer
  10. Valg af 3-5 bestyrelsesmedlemmer
  11. Valg af 2 revisorer og 1 revisorsuppleant
  12. Valg af turneringskomité for klubholdturneringen
  13. Eventuelt

 

Deadlines holdturneringen
af Jacob Carstensen     1/9-2018

Klubberne skal være opmærksomme på disse deadlines for holdturneringen: http://holdskak.skak.dk/TeamTour/Index/42

23. september 2018: Indsendelse af antal deltagende hold i hovedkredsens holdturnering fra den enkelte klub pr. e-mail: holdturnering@ksu.dk

8. oktober 2018: Oprettelse af styrkeliste, holdopstilling, holdledere, spillested mv. i holdturneringssystemet.

Kampprogrammet offentliggøres senest 30. september 2018.

 

Reception for Mogens Bengtsson
af Jacob Carstensen     27/8-2018

I anledningen af Mogens Bengtssons 50 års jubilæum, som medlem af Skakklubben K41 afholdes en reception for Mogens, lørdag den 1. september mellem 18.00 og 20.00 i klubbens lokaler på Mellemtoftevej 11 i Valby.
Mogens har gennem sine 50 år i klubben også siddet i klubbens bestyrelse i en halv snes år lige, som han har siddet i KSUs bestyrelse i en årrække.